Rodzaje nakryć głowy – historyczne i współczesne

Istnieją różne rodzaje nakryć głowy, które służą różnym celom.

Czapki były męskimi lub kobiecymi kapeluszami, używanymi od średniowiecza. Damskie czapki były nakryciami głowy bez rondla, wykonane z miękkiego materiału i zazwyczaj z daszkiem o różnych rozmiarach. Niektóre topy były tak duże, że kobieta nie mogła patrzeć w lewo lub w prawo, dopóki nie odwróciła głowy. Czapki chroniły włosy i głowę przed żywiołami. Czapki są wykonane z miękkiego materiału i nie mają brzegu, ale mogą mieć dziób lub daszek (jak czapka z daszkiem lub beret). Istnieje szeroki wybór czapek zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Korony są symbolicznymi nakryciami głowy noszonymi przez członków rodziny królewskiej i symbolizują m.in. szlachetność, królewskość i władzę. W niektórych przypadkach korony, diademy i tiary ewoluowały w biżuterię.

Historia nakryć głowy

Diadem jest prostszą formą korony. Nie ma żadnych łuków ani czapek. Złożone wersje diademów z czasem stały się koronami, ale polędwica mogła być wykonana ze skóry lub tkaniny i nie była zarezerwowana tylko dla członków rodziny królewskiej, ale była noszona na przykład przez sportowców w starożytnej Grecji.

Kaski mają za zadanie chronić głowę przed różnymi źródłami. Stosuje się je w walce i na placach budowy, gdzie istnieje niebezpieczeństwo urazów. Używane są również w niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak piłka nożna, hokej i paintball, a także przy prowadzeniu niektórych pojazdów, takich jak motocykle.

Kapturki są miękkim pokryciem głowy i są częścią stroju lager, takiego jak kurtka, płaszcz czy dres. Są one używane od średniowiecza i są dostępne dla mężczyzn i kobiet.

Turbany używane są głównie przez mężczyzn. Składają się one z jednego długiego kawałka materiału owiniętego wokół głowy lub kapelusza.

Welon jest kawałkiem przezroczystego materiału, który jest używany do pokrycia całości lub części twarzy z różnych powodów, ale głównie religijnych.

Peruki są nakryciami głowy wykonanymi z włosów syntetycznych lub naturalnych i są noszone jako środki na pokrycie odważnych, cienkich włosów lub jako część kostiumu.