Rodzaje nakryć głowy – historyczne i współczesne

30 maja 2021
439
Wyświetleń

Istnieją różne rodzaje nakryć głowy, które służą różnym celom.

Czapki były męskimi lub kobiecymi kapeluszami, używanymi od średniowiecza. Damskie czapki były nakryciami głowy bez rondla, wykonane z miękkiego materiału i zazwyczaj z daszkiem o różnych rozmiarach. Niektóre topy były tak duże, że kobieta nie mogła patrzeć w lewo lub w prawo, dopóki nie odwróciła głowy. Czapki chroniły włosy i głowę przed żywiołami. Czapki są wykonane z miękkiego materiału i nie mają brzegu, ale mogą mieć dziób lub daszek (jak czapka z daszkiem lub beret). Istnieje szeroki wybór czapek zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Korony są symbolicznymi nakryciami głowy noszonymi przez członków rodziny królewskiej i symbolizują m.in. szlachetność, królewskość i władzę. W niektórych przypadkach korony, diademy i tiary ewoluowały w biżuterię.

Historia nakryć głowy

Diadem jest prostszą formą korony. Nie ma żadnych łuków ani czapek. Złożone wersje diademów z czasem stały się koronami, ale polędwica mogła być wykonana ze skóry lub tkaniny i nie była zarezerwowana tylko dla członków rodziny królewskiej, ale była noszona na przykład przez sportowców w starożytnej Grecji.

Kaski mają za zadanie chronić głowę przed różnymi źródłami. Stosuje się je w walce i na placach budowy, gdzie istnieje niebezpieczeństwo urazów. Używane są również w niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak piłka nożna, hokej i paintball, a także przy prowadzeniu niektórych pojazdów, takich jak motocykle.

Kapturki są miękkim pokryciem głowy i są częścią stroju lager, takiego jak kurtka, płaszcz czy dres. Są one używane od średniowiecza i są dostępne dla mężczyzn i kobiet.

Turbany używane są głównie przez mężczyzn. Składają się one z jednego długiego kawałka materiału owiniętego wokół głowy lub kapelusza.

Welon jest kawałkiem przezroczystego materiału, który jest używany do pokrycia całości lub części twarzy z różnych powodów, ale głównie religijnych.

Peruki są nakryciami głowy wykonanymi z włosów syntetycznych lub naturalnych i są noszone jako środki na pokrycie odważnych, cienkich włosów lub jako część kostiumu.

Komentarze wyłączone