Przyczyny noszenia nakryć głowy

Ochrona lub obrona:

Stosowane są różne rodzaje kapeluszy i kapturów chroniących nas przed żywiołami. Kaski używane są do ochrony przed urazami, które mogą się zdarzyć na budowach, podczas zalewania jaskiń i w górnictwie. Hełmy używane są w walkach od tysięcy lat w różnych wcieleniach. Ludzie używają masek gazowych w niebezpiecznych i potencjalnie niebezpiecznych atmosferach od I wojny światowej. Kapelusze służą jako ochrona przed słońcem. Kapelusz melonik został pierwotnie zaprojektowany jako kapelusz chroniący jeźdźców przed gałęziami nisko wiszących drzew. Ciężkie kapelusze z osłoną twarzy służą do prac, w których powstaje dużo zanieczyszczeń. Do spawania stosuje się maski spawalnicze z ciemnym szkłem w celu ochrony przed jasnym światłem, które może uszkodzić wzrok pracownika. Kaski z siatką drucianą lub z pełnymi osłonami twarzy są stosowane w sportach kontaktowych lub sportach z wykorzystaniem pocisków, takich jak piłka nożna, hokej i paintball.

Historia nakryć głowy

Moda:

Jako elementy mody mogą być używane różne nakrycia głowy. Cylinder męski jest jednym z najbardziej modnych kapeluszy. Fedora stała się jednym w swoim czasie. Przeznaczeniem większości kapeluszy damskich jest przede wszystkim estetyka. Tiary, z symboli królewskich, z czasem stały się biżuterią i służą do tego samego celu. Maski są używane w maskaradach, uroczystościach i teatrze i mogą być dość piękne.

Znaczenie religijne:

Dla niektórych praktyk religijnych konieczne są specjalne nakrycia głowy. Żydzi religijni noszą małą czapkę zwaną kipą, ponieważ uważają, że głowy nie należy odsłaniać w obecności Boga. Jarmułka to czapka, którą niektórzy Żydzi noszą przez cały czas, podczas gdy inni noszą ją tylko w synagodze. Duchowieństwo rzymskokatolickie nosi zucchetto, małą czerwoną, białą lub czarną jarmułkę. Prawosławni duchowni chrześcijańscy noszą skufię, kamilavkion lub klobuk. Obowiązkiem męskiego Sikha jest noszenie turbanu. W celu poszanowania islamskiej idei skromności, islamskie kobiety noszą hijab lub szalik na głowę. Muzułmańscy mężczyźni noszą czaszkę zwaną kufi lub taqiyah.
Jest to symbol statusu lub urzędu:
Nakrycia głowy, które ludzie noszą jako symbol statusu lub urzędu, to korona, tiara i diadem. We Wspólnocie Narodów, sędziowie i prawnicy nosili niegdyś białe peruki.