Korona to symboliczne nakrycie głowy noszone przez monarchę. Reprezentuje ona władzę, chwałę, nieśmiertelność, królewskość i suwerenność. Często jest wykonana z metali szlachetnych i ozdobiona klejnotami.
Posiadając specjalne nakrycie głowy, które wyznaczy władcę, istnieją w wielu cywilizacjach na całym świecie. Nie wszystkie są tego samego typu i wykonane z tych samych materiałów, ale prawie zawsze są wykonane z rzadkich i symbolicznych materiałów. Dla zachodnich i orientalnych korony są najczęściej stosowanymi materiałami, takimi jak złoto i kamienie szlachetne, natomiast dla koron rdzennych Amerykanów z ery prekolumbijskiej używane są pióra rzadkich i pięknych ptaków.
Rodzaje nakryć głowy – historyczne i współczesne
Korony starych, prekursorów współczesnych koron były diademami perskich cesarzy Achemenidów. Diadem został przyjęty przez Konstantyna I i był po nim, noszony przez wszystkich władców późniejszego Cesarstwa Rzymskiego. Rzymscy cesarze używali również tzw. „corona radiata” – korony radianowej, jako części kultu „Sol Invictus” przed przejściem Cesarstwa Rzymskiego na chrześcijaństwo. Starożytny Egipt używał białej korony (Hedjet) z Górnego Egiptu, czerwonej korony (Deshret) z Dolnego Egiptu, a po zjednoczeniu Górnego i Dolnego Egiptu, połączenia tych dwóch koron: Pschent.
Prawdopodobnie najstarszą koroną chrześcijańską w Europie jest Żelazna Korona Lombardzka, używana także przy koronacji królów Włoch napoleońskich i austriackich oraz jako symbol zjednoczonych Włoch po roku 1860.
W Europie, która opiera się na tradycji chrześcijańskiej, monarchiczna władza jest nadawana z mocy Kościoła. Stąd też po koronacji nowego monarchy na głowę monarchy nakłada się koronę przez urzędnika kościelnego. Większość świętych cesarzy rzymskich podróżowało do Rzymu, aby zostać ukoronowanym przez papieża. Legenda głosi, że Napoleon wziął koronę od Piusa VII i koronował się podczas ceremonii jego koronacji. Brytyjska monarchia i monarchia tongańska są jedynymi monarchiami na świecie, które kontynuują tradycję koronacji, choć nie są jedynymi, które używają korony jako symbolu narodowego. Inne kraje nie mogą używać korony w procesie koronacji, ale mogą używać innych sposobów zdobienia głowy władcy. Jednym z takich sposobów jest tikka królewska w hinduskiej tradycji Indii.
Może to być również emblemat monarchii, symbol nie materialny, który ma takie samo znaczenie jak materialny, choć materialny nie musi w ogóle istnieć.