Rodzaje sławnych kapeluszy i czapek

Kapelusze są częścią garderoby od tysięcy lat. W tym czasie wiele wzorów pojawiało się i znikało, pojawiało się i znikało ponownie. Niektóre z nich powrócą ponownie. Więcej o historii kapeluszy można przeczytać tutaj.

 

Klasyczny kapelusz

Kapelusze są częścią ludzkiej szafy od wieków. Z różnymi zastosowaniami, od ochrony po stwierdzenie mody, zmieniały się w czasie i zmieniały się wraz z tym, jak widzimy siebie.

Stara Fedora

Historia kapeluszy Fedory

Jednym z najbardziej znanych rodzajów kapeluszy jest fedora. Kombinacja praktyczności i stylu, trwała długo i nadal jest noszona, nie w takich ilościach jak wtedy, gdy się pojawiła, ale nadal tu jest.

Przyczyny noszenia nakryć głowy

Człowiek z Kowbojskim Kapeluszem

Jednym z symboli podboju Dzikiego Zachodu jest oczywiście Stetson Cowboy Hat. Ze względu na jego wysoką jakość był on wyborem dla wszystkich, którzy poruszali się po samolotach amerykańskiego zachodu w XIX wieku.

 

Sombrero

Sombrero to meksykański kapelusz słynący z bardzo szerokiego ronda, wysokich i spiczastych koron oraz lekko odwróconego brzegu. W ciągu ostatnich kilku wieków, sombrero i poncho stały się ikoną meksykańskiego społeczeństwa. Dziś ten kapelusz noszony jest nie tylko w Meksyku, ale i na całym świecie.

Kapelusze Kowbojskie

Słynny melonik, symbol pracy, ale i wyższej klasy, lepszy kapelusz kowbojski niż kapelusz kowbojski, zaczynał się jako twardy kapelusz dla leśników. Więcej o historii kapeluszy melonikowych można przeczytać tutaj.

Kaski ochronne

Kask ochronny jest dziś koniecznością na każdej budowie. Ale nie zawsze tak było. Ani pierwsze pojawienie się ich nie było tak skuteczne.

Czapka baseballowa

Czapka z daszkiem jest miękką czapką z daszkiem i tradycyjnie była częścią munduru baseballowego. Dziś ta czapka symbolizuje nawet kulturę amerykańską. Pierwsza wersja znana była jako czapka „w stylu brooklyńskim”. W tym czasie daszek był dłuższy – aby chronić oczy przed słońcem – więc logiczne jest, że dziś noszą go wszyscy: kierowcy ciężarówek, tenisiści i policjanci.

Fez

Fez to czerwony krótki cylinder z frędzlem na wierzchu. Był popularyzowany w okresie Osmańskim, ale nadal jest ikoną kultury osmańskiej. Fez był używany na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i Afryce Północnej, więc nie jest jasne, skąd się wziął. Był regularną częścią mundurów wielu krajów, a dziś jest głównie egzotycznym elementem mody i częścią narodowych strojów.

Uszanka Armii Radzieckiej

Uszanka to rosyjska czapka z okrągłą koroną i klapkami na uszy, zwykle z futra. Czapka ta  jest jednym z symboli Związku Radzieckiego, ponieważ została opracowana i spopularyzowana w Rosji w czasie wojny domowej. Dziś jest standardowym zimowym nakryciem głowy   w wielu krajach, ale także modnym dodatkiem wykonanym z różnych materiałów, nie tylko z futra.

One thought on “Rodzaje sławnych kapeluszy i czapek

Dodaj komentarz