Sztuczna trawa ogrodowa to wygodny i bardzo estetyczny sposób aranżacji przestrzeni. Nie wymaga ona bowiem skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych, w tym między innymi wałowania czy wertykulacji trawnika. Ponadto, bogactwo odcieni czy długości źdźbeł, możliwa wybranie produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i nawet najbardziej wyszukanych wymagań.
Sztuczna trawa ogrodowa – zalety
Jak wspomniano powyżej, założenie trawnika w postaci sztucznej trawy ogrodowej pozwala znacznie ograniczyć ilość czasu oraz pracy. Sztuczna trawa do ogrodu nie wymaga bowiem nie tylko wymienionej wertykulacji, ale również koszenia czy podlewania. Ponadto, tego typu trawnik umożliwia zredukowanie ilości wody, sztucznych nawozów oraz środków chwastobójczych, co wpisuje się w bardzo modne i niezbędne w ostatnim czasie działanie proekologiczne. Sprzyja mu również fakt, że nowoczesna sztuczna trawa ogrodowa wykonywana jest z materiałów podlegających w całości recyklingowi. Wśród wielu klientów powszechne są obawy dotyczące możliwości tworzenia się zastoin wody w ogrodzie. Są one jednak nieuzasadnione, ponieważ unikatowa budowa trawy zapewnia jej wysoką przepuszczalność oraz łatwość w czyszczeniu. Warto również dodać, że sztuczna trawa do ogrodu prezentuje się bardzo atrakcyjnie przez cały rok. Nie jest ona bowiem wrażliwa na nadmierne działanie promieni słonecznych, deszczu ani mrozu czy wiatru. Wreszcie założenie trawnika jest proste, szybkie i nie wymaga skomplikowanej wiedzy, a efekt jest oszałamiający i możliwy do zrealizowany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkiem.
Sztuczna trawa ogrodowa – bogata oferta sprzedaży
Oferowana w sprzedaży sztuczna trawa do ogrodu może być zróżnicowana pod względem barwy, rodzaju i długości źdźbeł oraz gęstości ich utkania. Wpływa to nie tylko na wygląd trawy, ale również na jej miękkość oraz sprężystość. Trawa składa się z elastycznego podkładu wykonanego z tworzywa, w który wetkane są pojedyncze pasma włókien monofilamentowych lub taśmy fibrylowanych. Taka struktura przypomina naturalną dereń, jest delikatna, ale również odporna uszkodzenia mechaniczne. Włókna dostępne są w bogatej palecie barw, w tym w odcieniach klastycznej zieleni, jak i odważnej żółci, czerwieni lub czerni. Jednakże, zawsze podczas wyboru danego produktu należy zawsze kierować się jego wysoką jakością, która przekłada się na trwałość oraz estetyczny wygląd przez długi czas.
Sztuczna trawa ogrodowa – szerokie zastosowanie
Z uwagi na bogactwo odcieni oraz struktury włókien sztuczna trawa ogrodowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Po pierwsze, może być ona z powodzeniem wykorzystywana w przydomowych ogrodach oraz na balkonach i tarasach. Po drugie, może ona również stanowić element zagospodarowania miasta, na przykład w postaci wypełnienia pasów wzdłuż dróg czy torów kolejowych. Ponadto, z uwagi na właściwości amortyzacyjne trawa może być elementem bezpieczeństwa w przypadku placów zabaw dla dzieci. Sztuczna trawa ogrodowa spełnia się fantastycznie w roli atrakcyjnego podłoża podczas targów, konferencji i wystaw. Z uwagi na wygodę jej użytkowania, niskie koszty utrzymania oraz trwałość jest ona również chętnie wykorzystywana podczas aranżacji ogródków restauracyjnych czy wnętrz sklepów lub hoteli. Oczywiście, sztuczna trawa ogrodowa jest również nieodzownym elementem pól golfowych, siłowni czy boisk do tenisa lub gry w piłkę. Wszak właśnie taki był pierwotny zamysł jej powstania w latach 60. XX wieku. Wówczas to w efekcie współpracy amerykańskiego naukowca Davida Chany z grupą badaczy powstał pierwowzór sztucznej murawy. Choć nie była ona pozbawiona wad, w tym kładziona była bezpośrednio na beton, a jej źdźbła nie były wytrzymałe na skutek rozwoju i ulepszania technologii z czasem na dobre zagościła nie tylko na boiskach piłkarskich całego świata, ale również poza nimi.