Czy mówienie przez sen jest niebezpieczne?

Nie każdy wie, że mówienie przez sen jest klasyfikowane jako zaburzenie snu zaliczane do grona parasomnii. Jest to najczęściej łagodne zaburzenie spowodowane często zbyt dużą ilością stresu czy nieregularnym trybem życia. W większości przypadków mówienie przez sen nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia, choć może nie być przyjemne.

Mówienie w nocy – przyczyny

Praktycznie każdy z nas na jakimś etapie życia doświadczył parasomnii określanej jako mówienie przez sen. Najczęściej taka przypadłość dotyczy dzieci, choć czasem pojawia się też u dorosłych. O zaburzeniach w tym kontekście możemy mówić, jeśli mówienie przez sen pojawia się w sposób przewlekły. Problem z mówieniem w trakcie snu może występować sporadycznie i być związane np. z bardziej stresującym okresem w pracy czy życiu rodzinnym. Jednak w niektórych przypadkach może być to objaw choroby i wówczas należy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. W dorosłych parasomnie związane z nieświadomym mówieniem przez sen są często zjawiskiem epizodycznym, a przyczyny są dość złożone i mogą zależeć od indywidualnych uwarunkowań czy stylu życia. Wpływ mogą mieć takie czynniki jak stres, nieregularny tryb życia, spożywanie alkoholu przed snem. Często pomocna może okazać się zmiana stylu życia. Rozmawianie przez sen może być efektem czy też skutkiem ubocznym zażywania różnych leków, jednak w niektórych przypadkach może być to objaw różnych zaburzeń czy nawet chorób psychicznych. Takie parasomnie występują niekiedy u osób chorych na depresję czy zaburzenia lękowe lub nerwicowe. Często jest to też objaw zespołu stresu pourazowego PTSD, który towarzyszy żołnierzom, lekarzom czy innym osobom narażonym na pracę w dużym stresie. Mówienie przez sen czy nawet krzyk w nocy może być efektem przebytej w przeszłości traumy i związanego z tym stresu, żalu czy straty.

Zagrożenia związane z mówieniem przez sen

Warto nadmienić, że mówienie przez sen nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta, jednak bez wątpienia może być zaburzeniem nieprzyjemnym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Wiele osób odczuwa niepokój czy nawet lęk przed wieczornym pójściem spać, problem ten dotyczy zwłaszcza par, gdzie osoba z parasomniami obawia się przypadkowego wypowiedzenia kompromitujących treści. Uczucie niepokoju i lęku może dodatkowo nasilać problemy z wieczornym relaksem i utrudniać zaśnięcie, lub też powodować, że sen będzie płytki i niskiej jakości.

Leczenie mówienia przez sen

W większości przypadków leczenie parasomnii związanych z mówieniem przez sen polega na zmianie trybu życia, a nie na leczeniu farmakologicznym jak ma to miejsce w przypadku innych zaburzeń psychicznych związanych ze snem. Aby spróbować ograniczyć mówienie przez sen trzeba zadbać o lepszą higienę snu. Ważne jest to, aby chodzić spać i wstawać codziennie o podobnej porze, również w weekendy. Nie należy zmuszać się do zaśnięcia jeśli sen samoczynnie nie przychodzi po ok. 15-20 minutach, wtedy lepiej jest wstać i zająć czymś myśli i spróbować położyć się spać ponownie za chwilę. Spożywaj kolację max. 2-3 godziny przed snem, przewietrz sypialnię i utrzymuj w niej odpowiednio niską temperaturę, co sprzyja wysokiej jakości snu (16-19oC). Łóżko powinno stanowić swoistego rodzaju azyl, dlatego nie zabieraj do niego rzeczy, które rozpraszają organizm przed zaśnięciem m.in. telefonu czy książki. Spróbuj wyrobić sobie rytuał zasypiania i wchodzenia w stan relaksu. Z pewnością ułatwi to dobrze dobrany materac, wygodna i miła w dotyku poduszka czy kołdra. Pamiętaj, że te produkty mają Tobie ułatwić życie, dlatego tak istotne jest, aby były one dopasowane do Ciebie.

Dodaj komentarz