Postaw na dobry i sprawdzony dom opieki

Obecnie sporo słychać na temat nielegalnych domów opieki. Oprócz tego, że nie są one zarejestrowane to w dodatku ludzie w nich przebywający, nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do życia. Zdarzają się nawet przypadki, że starsze osoby są niedożywione, nie otrzymują leków, w ośrodku zaś panuje wszawica i świerzb. Jak zatem uchronić bliskie osoby przed takimi nieludzkimi warunkami?

kasmin

Gdzie szukać informacji o dobrych, godnych polecenia placówkach?
Podstawową informacją, jaką należy zdobyć to lista wojewody, która zawiera spis legalnych placówek zapewniających całodobową opiekę dla osób przewlekle chorych, w podeszłym wieku lub niepełnosprawnych. Wykaz ten obejmuje zarówno zakłady państwowe jak i prywatne. Następnie należy pamiętać, iż w przypadku, gdy osoba, która wymaga pobytu w takim ośrodku, nie wyraża zgody na umieszczenie jej tam, wówczas potrzebna jest zgoda sądu. W przypadku osób, które nie posiadają bliskich, z wnioskiem takim może wystąpić ośrodek pomocy społecznej.

Znalezienie dobrego miejsca to bardzo ważna kwestia, bowiem nikt nie chciałby, aby jego bliski był, źle traktowany. Dlatego warto zasięgnąć rzetelnej opinii. Często pomaga opinia znajomych bądź też osób zawodowo zajmujących się opieką społeczną.

Czasami godne zaufanie informacje można znaleźć nawet w Internecie. Przed wyborem miejsca mamy prawo do odwiedzenia placówki i jej obejrzenia, a pracownicy winni nam udzielić interesujących nam informacji. Należy zwrócić uwagę na to, jakie usługi dom opieki świadczy, czy osoby tam przebywające wyglądają na zadbane. Ważne jest również, czy wokół jest teren sprzyjający spacerom. Życzliwość personelu to również bardzo istotny element. Musimy pamiętać, iż ludzie starsi i schorowani potrzebują spokoju, wypoczynku, ale też rozrywki.

Wybór odpowiedniego domu opieki to obowiązek, do którego należy przyłożyć szczególną uwagę. Pamiętajmy bowiem o tym, że decydujemy o czyimś losie i jego dalszym życiu, które będzie wciąż się toczyć, a często też zdarza się, iż tam właśnie się zakończy.

Autor: Kasmin.pl