Dieta a płeć dziecka

Przez bardzo długi czas panowało przekonanie, dosłownie przez długie wieki, że płeć dziecka w dużej mierze zależy od tego, co matka będzie jadła w czasie ciąży. Istniały różnego rodzaju właściwości mówiące, że kwaśne produkty są zdecydowanie najkorzystniejsze dla matek myślących o męskim potomku, a słodkie lub słone rzeczy powinny być jedzone przez kobiety preferujące córki. Wbrew pozorom, takie podejście wcale nie jest charakterystyczne dla średniowiecza, ale i dzisiaj można znaleźć osoby podążające za takimi mądrościami.

Nauka już dawno udowodniła, że nie ma to najmniejszego związku z rzeczywistością a płeć dziecka ustalana jest w momencie poczęcia, a odpowiada za nią odpowiednia kombinacja chromosomów. Nie ma pokarmów, które byłyby w stanie przepisać kod genetyczny dziecka i sprawić, że będzie ono chłopcem, chociaż początkowo było dziewczynką lub na odwrót. Tym niemniej, ginekolog będzie z nami rozmawiał o diecie bardzo poważnie tak na początku ciąży, jak i w kolejnych miesiącach.

Dieta dobra dla dziecka
W czasie ciąży konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, ponieważ jej brak prowadzi do powstawania zjawisk uznawanych za normalne, ale w rzeczywistości będących patologiami. Za normalne uznaje się na przykład silne przybranie na wadze matki oczekującej na dziecko, chociaż jest to sytuacja wysoce niepożądana. Ciąża powinna powodować wzrost masy ciała o wagę dziecka i płynów niezbędnych dla jego utrzymania. Nic poza to, ponieważ nie ma żadnego uzasadnienia dla zwiększonej masy ciała. Wręcz przeciwnie, powinno się jej w tym czasie pilnować, ponieważ dodatkowe kilogramy są nieuniknione, ale zbędne kilogramy do nich dołożone będą obciążeniem dla stawów i mięśni, a ich można już jak najbardziej unikać.

Cukrzyca ciążowa
U coraz większego odsetka przyszłych matek rozwija się cukrzyca ciążowa lub ujawnia się cukrzyca, która prędzej nie była zdiagnozowana. Nie jest to bezpośrednie zagrożenie dla dziecka czy matki, ale cukrzyca ciążowa może przyjmować bardzo drastyczną formę i wtedy będzie już realnie niebezpieczna. Co więcej, cukrzyca ciążowa prowadzi wzrostu masy ciała dziecka i można się spodziewać jego bardzo dużych rozmiarów w czasie porodu. Nie jest to wcale sytuacja pożądana. Wzrost masy dziecka powyżej 4.000 gramów to ryzyko komplikacji niepoparte żadna realną korzyścią.

Więcej o prawidłowej diecie podczas ciąży: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/