toaleta publiczna

Jaki jest stan polskich toalet publicznych?

W Polsce istnieje bardzo dużo toalet publicznych, niestety większość z nich jest w opłakanym stanie. Na szczęście parę polski toalet uplasowało się wysoko w światowych rankingach i ich ilość przybywa, co podbudowuje nadzieje na poprawę sytuacji. A jak wygląda wyposażenie toalet publicznych, szczególnie tych ocenianych wyżej ? W dzisiejszych czasach działania pomagające środowisku stały się bardzo modne i ten trend wzrasta.

Używanie w toaletach publicznych papierowych ręczników do wycierania rąk z pewnością jest nieprzyjazne dla natury, ponieważ prowadzi do wycinki ogromnej ilości drzew. Z tego też powodu ogromną popularnością w toaletach cieszą się suszarki do rąk. Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość modeli. Główny podział, jaki możemy wyróżnić, to podział na suszarki wymagające wciśnięcia przycisku oraz suszarki automatyczne, które za pomocą detektora wykrywają ruch, co prowadzi do ich uruchomienia.

Pierwszy z modeli cieszy się raczej mniejszym entuzjazmem ze strony użytkowników toalet, ponieważ wymaga bezpośredniego kontaktu z suszarką, a panuje powszechna opinia, częściowo uzasadniona, że w toaletach publicznych jest pełno zarazków i szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego też o wiele bardziej mile widziane są suszarki automatyczne, które włączają się po wykryciu ruchu.

Ofert tego rodzaju jest przeogromna ilość, a cena takiego produktu jest różna w zależności od modelu, mocy, materiału, z jakiego wykonano suszarkę, producenta i paru innych kryteriów, ale cena zazwyczaj waha się w przedziale miedzy 100 a 300 zł. Swoją drogą, suszarki do rąk, nawet te automatyczne, nie są tak nieszkodliwe, jak mogłoby się wydawać. Pobierają one powietrze z otoczenia, w którym jest pełno szkodliwych organizmów. Po względem higieniczności wygrywają bez wątpienia ręczniki papierowe, ale jak już było wspomniane są mniej przyjazne środowisku.

koszenasmieci.pl
koszenasmieci.pl

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia toalety jest dozownik do mydła. Wyróżnia się zwykłe (manualne) dozowniki, dozowniki bezdotykowe i dozowniki łokciowe. Ceny zazwyczaj wahają się w przedziale 15 a 40 zł. Najbardziej popularne w toaletach publicznych są dozowniki manualne lub bezdotykowe. Dozowniki łokciowe są częściej spotykane w miejscach takich jak np. szpitale. Tak, jak w przypadku suszarek, wybór jest szeroki, a modele różnią się jakością wykonania i materiałem. Ostatnim podstawowym eluentem, który musi się znajdować w każdej toalecie, jest dozownik papieru toaletowego. Dzięki specjalnej obudowie umożliwione jest trzymanie i dozowanie papieru w higienicznych warunkach. Na rynku są dostępne dozowniki zaopatrzone w specjalne krawędzie ułatwiające dozowanie papieru i mogące pomieścić każdy jego rodzaj: od dużych rolek po pojedyncze listki.

Producenci oferują produktu wykonane ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych, co pozwala na wybór odpowiedniego oraz wytrzymałego modelu. Dobrze jest jeśli wszystkie elementy wyposażenie toalety są wykonane z tego samego materiału i w tym samym stylu, co powoduje, że wzajemnie ze sobą współgrają.